Instytut Myśli Schumana wraz z Caritas Polska zaprasza parafian do włączenia się w projekt Wigilia bez granic. Projekt ten polega na zaproszeniu cudzoziemców, którzy studiują lub pracują w Polsce do naszych polskich domów na wieczerzę wigilijną, do zajęcia tego symbolicznego, pustego miejsca przy stole wigilijnym.

Instytut naśladując Sługę Bożego Roberta Schumana, nazywanego Ojcem Założycielem Wspólnoty Narodów Europy, którego proces beatyfikacyjny toczy się obecnie w Rzymie, pragnie pomóc cudzoziemcom lepiej poznać naszą polską kulturę, tradycję i religię.
Zapewne większość z nas ma doświadczenie przebywania za granicą czy to w celach turystycznych czy też zarobkowych. Wiemy, że na obcej ziemi, gdzie wiele rzeczy jest dla nas nowych, innych, czujemy się często co najmniej niekomfortowo. Dlatego pomóżmy tym, których los z jakichś powodów przygnał do naszego kraju i okażmy im przysłowiową polską gościnność. Podzielmy się z nimi tym ciepłem rodzinnego spotkania, które cechuje czas Bożego Narodzenia.
Podczas Światowych Dni Młodzieży wiele polskich rodzin gościło pod swoim dachem młodych pielgrzymów z całego świata. Było to wielkim błogosławieństwem dla obu stron. Teraz możemy zaprosić tych, którzy nie mogą wrócić na Święta do swoich domów z powodu dużej odległości lub braku finansów. Jako naród możemy w ten sposób dać innym piękny przykład miłości chrześcijańskiej.
Aby się więcej dowiedzieć w jaki sposób można zaprosić cudzoziemców na wigilię zapraszamy na stronę internetową www.WigiliaBezGranic.com

Dziękujemy

Charakterystyka dzieła Wigilia bez Granic

W grudniu 2016 roku odbyła się pierwsza edycja projektu Wigilia bez Granic zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana. Pomysł tego projektu zrodził się 2 miesiące przed Świętami Bożego Narodzenia i jak się w krótkim czasie okazało – odniósł ogromny sukces. W grudniu 2017 r oraz 2018 r. miała miejsce druga i trzecia edycja Wigilii bez Granic obejmująca już całą Polskę.
Promocja projektu odbyła się w wielu miastach Polski głównie na uczelniach i wśród polskich rodzin, które wykazały wspaniałą gościnność wobec cudzoziemców w trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży. W projekcie Wigilia bez Granic w 2016 wzięło udział kilkaset polskich rodzin a w 2017 r. i 2018 r. kilka tysięcy, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili między innymi z takich krajów jak Turcja, Indie, Chiny, Egipt czy Armenia.
Jakie są źródła sukcesu tego dzieła? Wigilia bez Granic polega na budowaniu relacji między ludźmi z różnych krajów poprzez konkretne praktyczne spotkanie na Wigilii. Zazwyczaj pomoc cudzoziemcom czy solidaryzowanie się z nimi przybiera formę pustej i pozbawionej znaczenia deklaracji. Wigilia bez Granic stawia sobie za cel konkretne rezultaty, które na stałe polepszą kontakty między Polakami a cudzoziemcami.
Człowiekiem, który zainspirował nas do tego dzieła jest Robert Schuman. Powszechnie nazywany ojcem Zjednoczonej Europy, który całe życie poświęcił na wprowadzenie jedności, solidarności i pokoju między ludźmi. Jego główną ideą życiową było zbudowanie Europy na wartościach chrześcijańskich. Schuman był zdania, że wszystkie systemy społeczne, gospodarcze i kulturowe powinny opierać się na przyjaznych relacjach między ludźmi. Po drugiej wojnie światowej, dominującymi emocjami wśród społeczeństw Europy były wrogość i nienawiść, natomiast Robert Schuman posiadał niesamowity dar usuwania barier i jednoczenia ludzi. Podążając ideą wyznaczoną przez tego wspaniałego człowieka, Instytut Myśli Schumana wyszedł z inicjatywą stworzenia projektu Wigilii bez Granic, który ma na celu dalsze realizowanie ścieżki wyznaczonej przez Roberta Schumana – ścieżki budowania jedności i życzliwości między ludźmi.
Głównym założeniem projektu jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej. Zapraszanie cudzoziemców na Wigilię ma służyć polskim rodzinom do poszerzania wiedzy o innych kulturach i przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich. W wielu przypadkach, przyjaźnie zawarte przy wigilijnym stole przetrwały do dziś, są kontynuowane i rozwijane.
W ramach projektu, przewidywane są również spotkania integracyjne przed samą Wigilią, na których rodziny goszczące mogą poznać się z wybranymi przez siebie gośćmi, zaś w dalszej kolejności po Wigilii w ciągu roku proponuje się systematyczne spotkania Polaków z obcokrajowcami w tzw. Grupach Schumana. Należy mieć na uwadze, iż w Polsce mieszka wielu cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do nas na długie lata. Bardzo często pochodzą oni z dalekich rejonów świata i bardzo rzadko odwiedzają swoje rodzinne strony. Na polskich uczelniach studiuje ponad 70 tysięcy studentów ze 157 państw, zaś ponad 1 milion obcokrajowców to aktywni zawodowo pracownicy różnych firm w Polsce.
Głównym celem świątecznego projektu stworzonego przez Instytut Myśli Schumana jest jednoczenie ludzi, aby prowadzić do solidarności i pokoju między narodami w duchu idei Roberta Schumana. W tym roku planowane jest zwiększenie promocji projektu w całej Polsce i zaproszenie do niego wszystkich cudzoziemców oraz rodziny, które przyjmowały do swoich domów młodzież na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r.
Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w inicjatywie Wigilia bez Granic. Niech tradycyjne wolne miejsce i puste nakrycie przy wigilijnym stole w tym roku się zapełni. Zaprośmy naszych bliźnich przybyszów z innych krajów, aby ożywić naszą piękną tradycję.
Niech Wigilia bez Granic będzie wspólnym dziełem całej Polski, aby dać świadectwo Europie i światu, że prawdziwa wspólnota narodów powinna być oparta na jedności, solidarności i pokoju. Niech przez to dzieło Polska pokaże Europie, że istnieje model budowania zdrowej, normalnej i twórczej relacji między ludźmi z różnych narodów, co eliminuje tzw. „zjawisko getta” jakie obserwujemy w krajach Europy Zachodniej. W tym kontekście warto sobie przypominać, że pewne doświadczenia i tradycja dobrego funkcjonowania ludzi z różnych narodów miało miejsce w ramach Wspólnoty Narodów Pierwszej Rzeczpospolitej przez ok. 400 lat.
 

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Festyn 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Nowi ministranci 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

I Komunia 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage
Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com