Jaki cel stawiają sobie te komórki? czytaj więcej >>

Zaczęło się od przybycia do Parafii o. Jacka Paluchniaka z dalekiej Grecji. Większość swej posługi kapłańskiej spędził on za granicą. Od czasów studenckich nosił w swoim sercu doświadczenie odnowy charyzmatycznej - był przecież jednym z filarów wspólnoty Odnowy w Duchu Św. "Beczka" przy kościele o. Dominikanów w Krakowie w latach osiemdziesiątych. Wkrótce po święceniach kapłańskich został skierowany do jednej z parafii Mediolanu, gdzie pod okiem proboszcza Piergiorgo Periniego uczył się funkcjonowania "komórek parafialnych" - nowatorskiej metody ewangelizacji opartej na przekazywaniu dobrej nowiny osobom z najbliższego otoczenia (domownikom, przyjaciołom, współpracownikom), z którymi pozostaje się w osobistych relacjach. Tę umiejętność wprowadzał w czyn w Atenach, skąd po kilkunastu latach Prowincjał skierował go do Parafii Kolejowej. Oprócz swoich obowiązków (duszpasterza akademickiego i kręgów Domowego Kościoła) o. Jacek znalazł czas na przeprowadzenie rekolekcji ignacjańskich I tygodnia. Oferta została skierowana na mszy św. akademickiej do studentów i nie tylko. Rekolekcje przeżyło ok. 25 parafian.

Marzeniem o. Jacka było zainicjowanie struktur komórek parafialnych poprzez przeprowadzenie kursu liderów tychże komórek. Zdecydowana większość uczestników rekolekcji ignacjańskich podjęła ten pomysł i w okresie stycznia i lutego 2011r przeżyła w/w kurs liderów. Końcowym posunięciem było utworzenie trzech komórek parafialnych liczących na obecną chwilę około 40 osób. Istotą funkcjonowania komórki jest rozrastanie się poprzez włączanie do niej nowych osób zewangelizowanych przez członków komórki ze swego najbliższego otoczenia (z greckiego: oikos).

Chociaż w ramach komórek parafialnych jest prowadzona formacja (nauczanie, wzrastanie duchowe), to główny nacisk kładzie się na ewangelizację, której widocznym skutkiem jest rozrost komórki. Kiedy jej liczebność przekroczy 16 osób tworzą się z niej 2 nowe komórki kontynuujące ewangelizację i rozrost.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
NIP 734-111-00-87
e-mail:
Numer konta bankowego Parafii 78 88110006 0000 0000 4952 0001

Festyn 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Nowi ministranci 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

I Komunia 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 28 Stycznia

Cytat: „Jeśli na jednej szali umieści się wszystko dobre, co Bóg stworzył, a na drugiej więzienie, łańcuchy, obelgi; to te w porównaniu z tamtem zrażać nie powinny.”
Komentarz: Dobra, które świat ma za takie, raczej są złami niż dobrami; bo przynoszą uszczerbek duszy, są do grzechu podnietą, do doskonałości przeszkodą, do Bożej miłości zaporą. I ty miałbyś takie dobra cenić, takich dóbr pragnąć? A chociażby złami nie były, dobrami nie są i na miłość nie zasługują. Czemże bowiem są, jeśli na ich początek spojrzysz? — niczem: jeśli naturę zbadasz? — znikomością: jeśli na trwałość uwagę zwrócisz? — nietrwałością. I w takich-to dobrach na zabój się kochamy! Co świat za złe uważa, to przeciwnie jest najlepszem: bo od rzeczy znikomych myśl odciąga, do Boga przywodzi, powód do grzechu usuwa. Skoro nieraz przykrzy się życie, to jakżeby wabił występek? Gdy pomyślnością Bóg darzy, słusznie możesz wątpić, czy-to nagroda, czy kara; ale gdy przeciwnościami uciska, nie masz nad ten pewniejszego Boskiej miłości dowodu.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com
.