Aby komórki rozwijały się potrzebni są nowi liderzy. Komórka jest grupą otwartą i wzrasta przez przyjmowanie ciągle nowych osób. Po pewnym czasie, aby pozostać małą grupą i mieć możliwość dalszego przyjmowania nowych, musi podzielić się. Jest tu więc miejsce dla tych wszystkich, którzy w ten właśnie sposób chcieliby służyć innym - prowadząc ich wspólną drogą do Pana. Ta perspektywa ciągłego rozwoju i wzrostu oznacza, że jest miejsce dla każdego, kto chce dynamicznie służyć Bogu i może być dodatkowym źródłem ciągle odnawiającego się entuzjazmu w służbie Jezusowi.
Potrzeba też pogłębiać własną tożsamość katolicką. Taki jest między innymi cel katechez przygotowywanych co tydzień lub dwa dla komórek przez kapłana. Jest to forma katechezy dorosłych przeżywanej we wspólnocie.

Jak ten cel jest realizowany?

    Tak w skrócie można by zaprezentować to, co jest celem komórek. Spróbujmy teraz przyglądnąć się temu, jak cel ten jest realizowany poprzez kolejne elementy trwającego ok. półtorej godziny spotkania komórki. Jest ich w sumie siedem i każdy (poza ogłoszeniami) trwa ok. piętnastu minut.
Zaczynamy od modlitwy uwielbienia. Od samego początku ustawia ona właściwie relacje między stworzeniem i Stwórcą. Otwiera na doświadczenie miłości Bożej, daje radość, rodzi zaufanie. Często związana jest ze śpiewem, który rodzi się spontanicznie, gdy chcemy uwielbiać Boga. Prowadzi do innego, nowego spojrzenia na swoje życie i pojawiające się w nim problemy. Uczy rozpoznawania obecności Boga w naszym życiu.
Druga część spotkania to dzielenie się z innymi swoim doświadczeniem minionego tygodnia. Pomocą, ukierunkowaniem tego dzielenia są dwa pytania: "W czym rozpoznałeś miłość Boga do ciebie, Jego pomoc, Jego obecność w twoim życiu w tym czasie?", i drugie pytanie: "Co uczyniłeś, aby okazać Jemu twoją miłość i aby ewangelizować po to, by Jego królestwo dotarło do serc wielu?". Tutaj dzielimy się naszym słuchaniem słowa Bożego, tym, jak ono prowadziło nas przez ten tydzień, jak próbowaliśmy na nie odpowiadać, i jakie to przyniosło efekty w naszym życiu. W ten sposób uczymy się patrzyć na nasze życie z wiarą, uczymy się dostrzegać w nim Boże prowadzenie i poddawać mu się w dokonywaniu naszych życiowych wyborów i decyzji. Teraz przychodzi czas na katechezę. Nagrana wcześniej przez księdza na CD, słuchana jest teraz przez wszystkich uczestników komórki. Jej celem jest pogłębienie własnej wiary, uświadomienie sobie, na czym polega bycie uczniem Chrystusa, słuchanie słowa Bożego i odnoszenie go do konkretów codziennego życia.

    Następny element spotkania to pogłębienie. Po wysłuchaniu katechezy uczestnicy komórki, wykorzystując przygotowane wcześniej pytania i sugestie starają się jak najlepiej zrozumieć treść katechezy i dzielić się z innymi tym, co zrodziło się w ich sercach, kiedy słuchali nauczania i refleksji innych. Nie chodzi tu o dyskusje, polemiki czy spory. Raczej o wzajemne budowanie się, o wzrastanie w zdolności do rozumienia słowa Bożego i do stosowania go w swoim życiu. Ponieważ komórka jest małą częścią dużej wspólnoty parafialnej, musi być więc informowana o życiu parafii. Dlatego po pogłębieniu przychodzi czas na ogłoszenia. Krótko, powiedzmy w 5 minut, lider zaznajamia uczestników komórki o tym, co aktualnie dzieje się w parafii, o najważniejszych spotkaniach, o potrzebach pomocy. Przez nie uczestnicy spotkania mogą lepiej uświadomić sobie, że stanowią cząstkę większego organizmu, że podtrzymują siebie nawzajem.

   Na koniec spotkania przewiduje się jeszcze powrót do wspólnej modlitwy. Będą miały miejsce dwa jej rodzaje: modlitwa wstawiennicza i modlitwa o uzdrowienie. Podczas modlitwy wstawienniczej każdy przedstawia Panu intencje, które nosi w swoim sercu, wspomina osoby i sytuacje, które oczekują Jego interwencji, Jego miłosierdzia. Tutaj modlimy się za braci i siostry ze swojego środowiska, także za tych, do których czujemy się posłani z Dobrą Nowiną. W ten sposób wszyscy włączają się w budowanie Królestwa Bożego.

    Modlitwa o uzdrowienie natomiast dotyczy bezpośrednio uczestników komórki. Tutaj każdy może prosić innych o modlitwę w jego własnych potrzebach, także dotyczących uzdrowienia fizycznego i duchowego. Tutaj prosimy o umocnienie Ducha Świętego do sprostania trudnościom i problemom nadchodzącego tygodnia. Te dwa rodzaje modlitwy stymulują wzrost wiary w moc Boga, który kocha ludzi i pragnie interweniować w życiu przez konkretne znaki. Pragnie umacniać nas także, abyśmy byli lepszymi Jego narzędziami w dziele ewangelizacji.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
NIP 734-111-00-87
e-mail:
Numer konta bankowego Parafii 78 88110006 0000 0000 4952 0001

Festyn 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Nowi ministranci 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

I Komunia 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 29 Stycznia

Cytat: „Wiecznej szczęśliwości pewnym nigdy być nie można; a lękać się wtedy najbardziej należy, gdy wszystko po myśli idzie.”
Komentarz: Jak morze, gdy spokojem wabi, to burzę gotuje; jak zamki wtedy najbardziej są zagrożone, gdy nieprzyjaciel nazewnątrz nie trwoży, ale potajemnie miny podsadza: tak dla duszy rzeczą jest nader niebezpieczną, obawy żadnej nie mieć, ale w pewności zupełnej się pogrążać. Los przyjazny takich sił nie ma, aby nam pokój bez zmiany zapewniał; im większym się cieszymy, tem zwykle krócej trwa. Zawodny jest, ze znużenia raczej niż z przekonania wypływa; ucieknie, zniknie. Patrz, na ile mu ufać możesz! Co stracie podlega, to na nazwę dobra nie zasługuje. Jeśli kto nie na pewnej podstawie swe nadzieje opiera, to te długo nie potrwają. Mąż, który na los nie zważa, który z siebie samego jest zadowolony, pod względem szczęścia najbliżej Boga stoi; bo w obu przypadkach wystarcza sobie, w obu radę sobie daje, w obu za szczęśliwego się ma. Tyle masz szczęścia, ile jest w tobie, ile niem sam jesteś. Nie uważaj się za bogacza, chociażby skrzynie pęczniały od złota; wszystkie skarby nosisz z sobą, o tyle szczęśliwy, o tyle bogaty, o ile dobry.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com
.