Tatrzańska Łomnica to jeden z najpiękniejszych kurortów tatrzańskich i jednocześnie jeden z ważniejszych ośrodków po słowackiej stronie Tatr, słynącej z dużej ilości hoteli, pensjonatów, tras narciarskich oraz kolei linowych wywożących turystów nad Łomnicki Staw i samą Łomnicę. Łomnica (2634 m n.p.m) przez wiele lat uchodziła za najwyższy szczyt w Tatrach. Jednak, ok 1860r po wykonaniu dokładniejszych pomiarów, musiała ustąpić Gerlachowi (2655m n.p.m.)
      Kolejka gondolową dotarliśmy do Łomnickiego Stawu (Skalnatego Plesa ) 1751m n.p.m  Trasa przejazdu gondolą jest bardzo malownicza. Wiedzie ponad lasem, który w 2004 roku został zniszczony przez huragan. Na wprost trasy widać Łomnicę i inne masywy tatrzanskich szczytów. Po kilkunastu minutach znależliśmy się u podnóża wspaniałej, majestatycznej Łomnicy, na którą w latach trzydziestych XX wieku poprowadzono kolejkę linową wagonikową. Widok małej, czerwonej kolejki wznoszącej się w górę, zapiera dech w piersiach. Poszukiwacze mocnych wrażeń z naszej grupy, chętni byli do poszybowania bliżej nieba, ale niestety czerwony wagonik zabiera tylko 16 osób i bilety trzeba rezerwować wczesniej.
      Przepiękne widoki rozpościerające się z Łomnickiego Stawu na dolinę Tatrzańskiej Łomnicy są zachwycające. W pobliżu znajduje się niewielki staw. Jego głebokość 2-3m.Wskutek zmian klimatycznych, a także prowadzonej w sąsiedztwie budowy zaczął wysychać. Woda pojawia się okresowo, szczególnie wiosną i po obfitych opadach deszczu. W pobliżu stawu znajduje sie również obserwatorium astronomiczne, schronisko i stacja kolejki.
      Opuszczamy okolice Łomnickiego Stawu i schodzimy stokami Łomnickiej Grani-zmierzając w kierunku Doliny Małej Zimnej Wody. Po drodze krótki odpoczynek i posiłek pod Schroniskiem Zamkowskiego.  Następnie mijamy jeden z najpiękniejszych wodogrzmotów Zimnej Wody. Spada waską rynną z ok 20m wysokości. Wodospady Zimnej Wody to zespół malowniczych kaskad, utworzonych przez potok (w którym moczymy zmęczone "spacerkiem"nogi), na skalnych progach polodowcowych Doliny Zimnej Wody. Po trzygodzinnym, dla młodzieży redakcyjnej spacerku, a dla troszkę starszej młodzieży z Caritasu SPACERZE zjeżdżamy kolejką szynową z Hrebienoka (1288m n.p.m) do Smokowca. Następnie "elektrićką" wracamy do początku naszej wyprawy, czyli Tatrzaskiej Łomnicy.
      Ojcu Proboszczowi serdecznie dziękujemy za pomysł wycieczki i wspieranie potrzebujących... silnym ramieniem ,w bezpiecznym dotarciu do celu.
W radosnych nastrojach, trochę zmęczeni ale zaprawieni w nowe doświadczenia w pokonywaniu "szczytów" ,wrócilismy do domów z nadzieją,że wybierzemy się znów tam za rok...ale w odpowiednim obuwiu!
 
                                                                                                            Dziękujemy!   Zespół Parafialnego CARITASU

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
NIP 734-111-00-87
e-mail:
Numer konta bankowego Parafii 78 88110006 0000 0000 4952 0001

Festyn 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Nowi ministranci 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

I Komunia 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 29 Stycznia

Cytat: „Wiecznej szczęśliwości pewnym nigdy być nie można; a lękać się wtedy najbardziej należy, gdy wszystko po myśli idzie.”
Komentarz: Jak morze, gdy spokojem wabi, to burzę gotuje; jak zamki wtedy najbardziej są zagrożone, gdy nieprzyjaciel nazewnątrz nie trwoży, ale potajemnie miny podsadza: tak dla duszy rzeczą jest nader niebezpieczną, obawy żadnej nie mieć, ale w pewności zupełnej się pogrążać. Los przyjazny takich sił nie ma, aby nam pokój bez zmiany zapewniał; im większym się cieszymy, tem zwykle krócej trwa. Zawodny jest, ze znużenia raczej niż z przekonania wypływa; ucieknie, zniknie. Patrz, na ile mu ufać możesz! Co stracie podlega, to na nazwę dobra nie zasługuje. Jeśli kto nie na pewnej podstawie swe nadzieje opiera, to te długo nie potrwają. Mąż, który na los nie zważa, który z siebie samego jest zadowolony, pod względem szczęścia najbliżej Boga stoi; bo w obu przypadkach wystarcza sobie, w obu radę sobie daje, w obu za szczęśliwego się ma. Tyle masz szczęścia, ile jest w tobie, ile niem sam jesteś. Nie uważaj się za bogacza, chociażby skrzynie pęczniały od złota; wszystkie skarby nosisz z sobą, o tyle szczęśliwy, o tyle bogaty, o ile dobry.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com
.