W dniu 14.03.2017 spotkaliśmy się na 26 wykładzie z cyklu BÓG-HONOR-OJCZYZNA pt. Początki Chrześcijaństwa Na Sądecczyźnie. Prelekcję, na zaproszenie Leszka Zakrzewskiego, wygłosił  ks. Stanisław Pietrzak, b. Kustosz Sanktuarium śś. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu.
     Począwszy od wywodu genetycznej genealogii dziejów ludzkości, przeprowadził nas drogą naszych przodków, od biblijnego Raju (w Afryce) do ziem słowiańskich, sądeckich i Tropia. Nasze korzenie, jak i korzenie wszystkich współczesnych ludzi, jak na to wskazuje archeologia i drzewo genealogiczne mutacji SNP sięga Afryki Środkowo Zachodniej. Tam miał żyć pierwszy mężczyzna, nasz praojciec ADAM.
     Nazwa TROPIE (tł. zawrót, wir na rzece) pojawiła się wraz z początkiem chrześcijaństwa na słowiańskiej ziemi i obecnością misjonarzy osadników z francuskiej Bretanii, Irlandii i Szkocji (zw. Iroszkotami:  wspólna nazwa wyznawców Kościoła iroszkockiego zamieszkujących Irlandię oraz Szkocję. Byli to żeglarze, podróżnicy, zakonnicy, którzy w mowie i piśmie utrwalali kulturę antyczną w średniowieczu.
     W V i VI w. założyli wiele klasztorów, które w VII i VIII w. stały się centrum akcji misyjnej sięgającej Saksonii, Bawarii, Austrii, Italii, Skandynawii - a także terenów słowiańskich. Iroszkoccy mnisi pozostawili po sobie bogaty dorobek kulturalny: zdobione krzyże, iluminowane księgi, dzieła literackie i naukowe.). Owocem ich pracy misyjnej była chrystianizacja NITRY na Słowacji i budowa tam pierwszego kościoła ok. 828 roku.
     Najdawniejsze związki religijne TROPIA z NITRĄ każą przypuszczać, że stamtąd właśnie wkroczyło chrześcijaństwo do doliny Dunajca ok. połowy IX wieku, gdy książę wielkomorawski ROŚCISŁAW usuwał stamtąd zachodnich duchownych, by dać miejsce słowiańskim. TROPIE i jego historia, jest jakby świadkiem dojrzałego już życia chrześcijańskiego w tej okolicy, związanej z pobytem tu św. PUSTELNIKA ŚWIERADA i jego towarzysza BENEDYKTA, którą to postać możemy utożsamiać z pustelnikiem żyjącym w tradycji okolic Iwkowej - URBANEM.

     W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film pt. W DRODZE DO OJCZYZNY opowiadający o akcji ewakuacyjnej żołnierzy AK z Okręgu Wileńskiego i Nowogródzkiego. Spotkanie tradycyjnie uświetnił Tomasz Wolak nasz wspaniały muzyk i wokalista. Pojawiła się także krótka relacja fotograficzna i filmowa pt. "Co porabia Ojciec Jerzy Konieczny?" - odnotowująca fakt startu Ojca Jerzego w Biegu Tropem Wilczym w Zakopanem. Było również przesłanie wielkanocne i patriotyczne Ojca Jerzego do uczestników spotkania.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail:
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Festyn 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Nowi ministranci 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

I Komunia 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage
Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com