13 lutego 2018 – o godz. 19.00 w sali widowiskowej odbyło się 33 spotkanie naszego cyklu „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Z okazji przypadającej w lutym 250. rocznicy wybuchu konfederacji barskiej, Leszek Zakrzewski zaprezentował wykład: „Konfederacja barska – pierwsze powstanie narodowe”. Rozpoczynając od zarysowania tła wydarzeń, mających miejsce u schyłku I Rzeczpospolitej, odbyliśmy wędrówkę poprzez wydarzenia burzliwego „sejmu repninowskiego”, zawiązanie się konfederacji w Barze na Podolu, klęski konfederacji na Kresach, do rozkwitu konfederacji w Małopolsce i Wielkopolsce.
     Wspomnieliśmy miejsca związane z tamtymi wydarzeniami – Kraków, Jasną Górę, Lanckoronę, Tyniec. Zatrzymaliśmy się na miejscach w południowej Małopolsce – poznaliśmy konfederackie obozy w Muszynce, Izbach i Wysowej. Przybliżyliśmy obecny wygląd tych miejsc i nieliczne pamiątki, które pozostały – jak obrazy w kościołach w Muszynce i Bereście.

Podczas spotkania, w wykonaniu Jana Kłoskowskiego przy akompaniamencie Tomasza Wolaka, wysłuchaliśmy utworów „Pieśń konfederatów” ze słowami Juliusza Słowackiego do muzyki Andrzeja Kurlewicza i oryginalnej pieśni z czasów konfederacji „Odważny Polak na marsowym polu”.
 Leszek Zakrzewski    W drugiej części dzięki uprzejmości Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony obejrzeliśmy film dokumentalny „Lanckorona – bastion konfederatów barskich”, a po nim mogliśmy obejrzeć teledysk „Lanckorońskie anioły” z tekstem Jacka Wojsa, w wykonaniu zespołu Skaldowie. Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 40 osób zakończyło się o godz. 21.



Foto: Marta Janków


Św. Ignacy - Maksymy
Na dzień:
19 Maja
Cytat:
„Ufność nasza w Bogu taką być powinna, że nawet samo morze, gdyby nie było okrętu, Bóg nam na gołej desce szczęśliwie przepłynąć pozwoli.”
Komentarz: Potęga Boga tak jest wielką, szczodrobliwość tak niezmierną, że naszą nadzieją, jakakolwiekby ona była, nigdy jej nie wyczerpiemy; prędzej małą łyżeczką dałoby się wyczerpać morze. Mało otrzymujemy, bo mało nadziei mamy; otrzymywalibyśmy daleko więcej, gdybyśmy w sobie rozbudzali nadzieję silniejszą. Dary dla nas przewyższałyby najbujniejszą wyobraźnię. Nie Bóg, ale słabe nadzieje nasze czynią nas ubogimi. Kusić wprawdzie Boga nie można, ani liczyć na cuda, gdy do tego nie zmusza konieczność; ale skoro nam Boża wola jest wiadomą, co do nas, mamy się brać rączo do dzieła; resztę z taką silną ufnością poruczyć Bogu, jakgdybyśmy wszystkie środki mieli przed sobą. W sprawie Bożej na koniecznej pomocy nigdy nam nie zbędzie, albo jeśliby zbywało, pokażą się cuda: największym ze wszystkich cudów byłoby, ale dotąd niesłyszanym, żeby nadzieja w Bogu, Boskiej pomocy pozbawioną była, żeby ją Boska pomoc zawiodła — w opuszczeniu zostawiła.

Cytaty i komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715) z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.

Sklepik parafialny czynny jest
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek
od godziny 8:30 do 15:30, sobota 8:30 do 11:00
Tel. 797 907 671 wewn. 26

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Modlitwa w Drodze

Modlitwa w Drodze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com