Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości nasze spotkania pod hasłem „Bóg – Honor – Ojczyzna” otrzymały podtytuł: „Październik 1918: Nowy Sącz wybija się na Niepodległość”.
     W dniu 13 marca 2018 r. został zaprezentowany drugi wykład pt. „Nowy Sącz podczas I wojny światowej”. Na wstępie przy akompaniamencie Tomasza Wolaka, Jan Kłoskowski zaśpiewał nam „na legionową nutę”, rozpoczynając „Pierwszą Brygadą”, kończąc „Pieśnią o wodzu miłym” i wprowadził w klimat tamtych czasów.
     Wojna światowa była jak najbardziej polską wojną, niosła ze sobą nadzieję na wskrzeszenie państwa polskiego… Nasze miasto doświadczyło bezpośrednio wojennych wydarzeń. W roku 1914 rozpoczęła je powszechna mobilizacja, później wymarsz zmobilizowanych ochotników do polskich Legionów, pobyt sztabu armii austro-węgierskiej w 1914 r., związany z porażkami na froncie rosyjskim, wycofanie się sił broniących naszych terenów przed inwazją moskiewską, zajęcie miasta 19 listopada przez Moskali, później ich odwrót i wyzwolenie miasta 12 grudnia przez Węgrów, do wkroczenia 13 grudnia naszych legionistów.
     Od tej pory sprawa legionowa była w Nowym Sączu obecna aż do końca wojny. Legioniści przebywali na leczeniu w szpitalach, przyjeżdżali na urlopy, przebywali w sanatoriach w pobliskiej Krynicy, a po kryzysie przysięgowym liczni z nich ukrywali się w sądeckich domach i z fałszywymi dokumentami znajdowali zatrudnienie na kolei.
Bardzo ważnym wydarzeniem były obchody proklamacji niepodległości Polski, które w odpowiedzi na Akt 5 listopada (zw. „Aktem dwóch cesarzy”), przy udziale licznych rzesz Sądeczan, przybrały w mieście bardzo uroczystą formę.

     Poznaliśmy wojenne losy sądeckich szkół, zamienionych na szpitale i koszary, zajrzeliśmy na kolejowy dworzec, gdzie staraniem Komitetu Kobiet Polskich działała słynna „Herbaciarnia Czerwonego Krzyża”, zajrzeliśmy do rannych legionistów przebywających w kilku szpitalach na terenie miasta. Wyrazy uznania i szacunku budziła powszechna aktywność mieszkańców miasta i okolic, nie szczędzących swoich sił i środków w niesieniu pomocy sprawie legionowej i sprawie odzyskania niepodległości. Zaowocowało to w roku 1918, ale o tym w innym wykładzie…

      W drugiej części spotkania pokazaliśmy program zrealizowany przez IPN „Marzec 1968”, w którym Cezary Gmyz prowadził rozmowę z prof. Andrzejem Paczkowskim na temat wydarzeń młodzieżowego buntu, którego 50. rocznicę obecnie obchodzimy. Ze względu na uszkodzoną ścieżkę dźwiękową wysłuchaliśmy połowy wywiadu, na koniec zapoznaliśmy się z archiwalnymi filmami, nakręconymi podczas rozruchów marcowych w Warszawie.
Spotkanie zgromadziło niestety jedynie około 25 osób (myślę, że nie żałowały swej obecności), a zakończyło się o godz. 21.15.


Foto: Marta Janków


Św. Ignacy - Maksymy
Na dzień:
19 Maja
Cytat:
„Ufność nasza w Bogu taką być powinna, że nawet samo morze, gdyby nie było okrętu, Bóg nam na gołej desce szczęśliwie przepłynąć pozwoli.”
Komentarz: Potęga Boga tak jest wielką, szczodrobliwość tak niezmierną, że naszą nadzieją, jakakolwiekby ona była, nigdy jej nie wyczerpiemy; prędzej małą łyżeczką dałoby się wyczerpać morze. Mało otrzymujemy, bo mało nadziei mamy; otrzymywalibyśmy daleko więcej, gdybyśmy w sobie rozbudzali nadzieję silniejszą. Dary dla nas przewyższałyby najbujniejszą wyobraźnię. Nie Bóg, ale słabe nadzieje nasze czynią nas ubogimi. Kusić wprawdzie Boga nie można, ani liczyć na cuda, gdy do tego nie zmusza konieczność; ale skoro nam Boża wola jest wiadomą, co do nas, mamy się brać rączo do dzieła; resztę z taką silną ufnością poruczyć Bogu, jakgdybyśmy wszystkie środki mieli przed sobą. W sprawie Bożej na koniecznej pomocy nigdy nam nie zbędzie, albo jeśliby zbywało, pokażą się cuda: największym ze wszystkich cudów byłoby, ale dotąd niesłyszanym, żeby nadzieja w Bogu, Boskiej pomocy pozbawioną była, żeby ją Boska pomoc zawiodła — w opuszczeniu zostawiła.

Cytaty i komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715) z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.

Sklepik parafialny czynny jest
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek
od godziny 8:30 do 15:30, sobota 8:30 do 11:00
Tel. 797 907 671 wewn. 26

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Modlitwa w Drodze

Modlitwa w Drodze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com