10 kwietnia 2018 – o godz. 19.00 w sali widowiskowej odbyło się 35. spotkanie z cyklu „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości nasze spotkania otrzymały podtytuł: „Październik 1918: Nowy Sącz wybija się na Niepodległość”.


     Trzeci wykład nosił nazwę „I wojna światowa w Beskidzie Sądeckim”. Na wstępie w wykonaniu Tomasza Wolaka zabrzmiała pieśń o Katyniu.
Wykład został poświęcony całkowicie zapomnianym wydarzeniom z okresu I wojny światowej z tereny Sądecczyzny, gdzie w pierwszym okresie wojny, w listopadzie i grudniu 1914 roku toczyły się ciężkie walki z Moskalami, którzy w ofensywie zwanej potocznie „walcem parowym” dotarli aż pod Limanową, zajmując i okupując na prawie miesiąc nasze miasto.
     O tych walkach, z niebywałą precyzją, ale także i o śladach jakie pozostały po nich w naszych okolicach, opowiedział ilustrując swój wykład fotografiami wykonywanymi osobiście, badacz i znawca tematu – mgr Łukasz Poremba z Oddziału PTH w Nowym Sączu.

     W drugiej części spotkania, dzięki uprzejmości Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, pokazaliśmy film dokumentalny Tadeusza Doroszuka i Adama Sikorskiego „Orlik” – opowiadający o bohaterskiej walce majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, jednego z najaktywniejszych dowódców powojennej partyzantki AK-WiN, operującego głównie na terenie rodzinnej Ziemi Puławskiej. Jego głośną akcją było opanowanie więzienia UB w Puławach 24 kwietnia 1945 r., w wyniku którego uwolniono wszystkich więźniów bezpieki i NKWD. Spotkanie zgromadziło niestety jedynie około 25 osób (myślę, że nie żałowały swej obecności), a zakończyło się o godz. 21.15.





Foto: Marta Janków


Św. Ignacy - Maksymy
Na dzień:
19 Maja
Cytat:
„Ufność nasza w Bogu taką być powinna, że nawet samo morze, gdyby nie było okrętu, Bóg nam na gołej desce szczęśliwie przepłynąć pozwoli.”
Komentarz: Potęga Boga tak jest wielką, szczodrobliwość tak niezmierną, że naszą nadzieją, jakakolwiekby ona była, nigdy jej nie wyczerpiemy; prędzej małą łyżeczką dałoby się wyczerpać morze. Mało otrzymujemy, bo mało nadziei mamy; otrzymywalibyśmy daleko więcej, gdybyśmy w sobie rozbudzali nadzieję silniejszą. Dary dla nas przewyższałyby najbujniejszą wyobraźnię. Nie Bóg, ale słabe nadzieje nasze czynią nas ubogimi. Kusić wprawdzie Boga nie można, ani liczyć na cuda, gdy do tego nie zmusza konieczność; ale skoro nam Boża wola jest wiadomą, co do nas, mamy się brać rączo do dzieła; resztę z taką silną ufnością poruczyć Bogu, jakgdybyśmy wszystkie środki mieli przed sobą. W sprawie Bożej na koniecznej pomocy nigdy nam nie zbędzie, albo jeśliby zbywało, pokażą się cuda: największym ze wszystkich cudów byłoby, ale dotąd niesłyszanym, żeby nadzieja w Bogu, Boskiej pomocy pozbawioną była, żeby ją Boska pomoc zawiodła — w opuszczeniu zostawiła.

Cytaty i komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715) z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.

Sklepik parafialny czynny jest
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek
od godziny 8:30 do 15:30, sobota 8:30 do 11:00
Tel. 797 907 671 wewn. 26

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Modlitwa w Drodze

Modlitwa w Drodze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com